MUDr. Ladislav Ptáček - spisovatel a lékař

Redakce  /  16. 9. 2024

MUDr. Ladislav Ptáček - spisovatel a lékař
Pohlédnutí do jeho lékařského a literárního života

Pan doktor Ptáček se narodil 20. srpna  v roce 1908 v Nymburku.  Po maturitě začal studovat na filosofické fakultě v Praze, po roce přešel na medicinu.  Uvádí se, že z existenčních důvodů pak studium přerušil a pracoval jako redaktor v Mazačově nakladatelství. Od roku 1925 přispíval do studentských a regionálních časopisů a od  roku 1930 spolupracoval s Čs. rozhlasem. Lékařskou fakultu dokončil v roce 1948. V padesátých letech pak působil  v Českém Krumlově: ordinoval nejprve jako obvodní lékař na poliklinice, poté  byl ředitelem okresního ústavu národního zdraví. Bydlel v  Kaplické ulici. V roce 1960 se přestěhoval do Českých Budějovic, kde vykonával závodního lékaře v podniku Motor. I nadále se  tam úspěšně věnoval  literární činnosti.

*

Je  znám jako autor psychologických románů a povídek, zejména z lékařského prostředí. Publikoval i v  různých novinách a časopisech, překládal z ruštiny a byl také autorem písňových textů. Mezi jeho předválečná románová díla patří kupříkladu Boj z vlastní příšerou, což napsal už jako devatenáctiletý, Městečko sebevrahů, Dýka v srdci, Hořký chléb  a Člověk v síti o osudech lékaře v horách. Velice úspěšným byl jeho román V klopě růži o českém člověku ve vzdálené  tundře. Jeho dvoudílný román S andělem v náručí přibližuje čtenáři  život mladých lidí v období hospodářské krize. O křivě nařčeném lékaři  píše ve své knize  Člověk v síti. Je zasvěceným  pohledem  do zaměstnaneckého zákulisí nemocnice.  Po válce vydal romány:   Druhá stráž, jež vyšla třikrát a jednou i v Maďarsku.  V prostředí vojenského tábora na Šumavě se odehrává povídka Město pod stany.  Román  Komorní kvartet, vydaný v roce 1959, měl být zfilmován.   Povídková kniha Sanitní vůz byla jeho poslední a k vydání došlo v roce 1977 až po jeho úmrtí. V knize popisuje své zážitky z praxe venkovského lékaře. Je to jeho důstojné literární a lékařské vyznání, velice sympatické. Ilustroval ji jeho syn Jiří, akademický malíř žijící v Českých Budějovicích, který v letech 1985 – 1990 působil jako profesor na Akademii výtvarných umění v Praze a od roku 2009 vyučuje na brněnské Fakultě výtvarných umění. Své obrazy vystavoval také v Českém Krumlově v zámecké galerii Doxa. 

*

Literární styl pana doktora Ptáčka je výmluvný, čtivý, byl výborným a zasvěceným pozorovatelem života a osudu svých pacientů. Uměl dát příběhu formu, náladu a děj.  Dokladuje to jeho přemýšlivost, nápaditost a literární profesionalitu.

Zemřel před padesáti lety,  1. prosince 1974 v Českých Budějovicích. Ve své panychidě napsal (úryvek):.. I my lékaři máme své blízké, které milujeme, a život nás neušetří ani jediné kapky hořkosti, když je ztrácíme. Tím krutěji, že často vidíme smrt přicházet už z veliké dálky a po špičkách, kdy ostatní lidé ještě žijí z  naděje...“

Autor: Jan Vaněček, českokrumlovský spisovatel

Ladislav Ptáček, zdroj: Jan Vaněček

Knihy pana doktora Ptáčka je možno si vypůjčit v českokrumlovské městské knihovně. Určitě vás zaujmou.

 

Štítky

Jan Vaněček - českokrumlovský spisovatel vzpomínky Český Krumlov MUDr. Ladislav Ptáček
Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: