Zrekonstruovaný hřbitov v Českém Krumlově byl slavnostně otevřen a vysvěcen

17. 4. 2024

Zrekonstruovaný hřbitov v Českém Krumlově byl slavnostně otevřen a vysvěcen

Na jarní počasí počkalo slavnostní otevření zrekonstruovaného hřbitova v Českém Krumlově. Hřbitov má nový cestní systém, novou dešťovou kanalizaci, rozvody vody a elektřiny, vysadila se zde nová zeleň, zřídila odpočinková míst a vybudovala stání pro kontejnery na odpad. Celkově rekonstrukce trvala rok a půl a stála 44 milionů korun.

Přestože stavební práce na revitalizaci hřbitova skončily už loni na podzim, symbolické přestřižení pásky proběhlo až nyní. Původní zimní termín byl totiž odvolán kvůli tehdejší extrémní sněhové kalamitě.

„Hřbitov je nedílnou součástí toho, jak se stavíme k našim předkům a mě moc těší, že zrevitalizovaný areál velmi krásně ukazuje, že k nim chováme tu nejvyšší úctu. Poděkování patří všem, kteří se na projektu podíleli, také našim předchůdcům ve vedení města, kteří se zasadili o to, aby k revitalizaci došlo,“ říká starosta Alexandr Nogrády.

Na hřbitově se vybudovaly zcela nové cesty, páteřní komunikace jsou vydlážděny a na ostatních se zelená štěrkotrávník. Krásné provedení dlažby navrhla výtvarnice Lenka Vítková: „Pracovala jsem s motivem vlnění. Křivost, křivolakost ke Krumlovu patří, je obsažena již v samotném názvu města. Vlnění však nacházíme i v okolní kopcovité krajině.“

Došlo také k odvodnění cestního systému, přistoupilo se k ekologickému řešení, kdy dešťová voda, která teče do vpustí v chodnících, je sbírána do nádrže a může být dále využívána například pro zálivku květin na hrobech.

Zrekonstruovaly se rozvody vody a elektřiny, doplnily se lavičky, odpadkové koše, vybudovala se nová stání pro kontejnery na odpad a provedla se celková revitalizace zeleně v celém areálu. Upravená je i rozptylová loučka, která se osadila novou zelení. Také původní nevzhledný pomník a místo k pokládání svíček nahradilo zcela nové pietní místo.

Opravy se dočkala i boční zdobená brána. „Nedaleko hlavního vstupu je také nově zřízen vchod do parku, kam se hřbitov bude v budoucnu rozšiřovat, neboť jeho stávající kapacita pro urnová místa už nestačí. Chceme také rekonstruovat objekt správy hřbitova a hřbitovní zeď,“ nastiňuje plány místostarosta Zbyněk Toman.

Celkem rekonstrukce stála 44 milionů korun. Od Jihočeského kraje získalo město 11milionovou dotaci. „Náš kraj stojí na fenoménu jihočešství. Ten se objevuje i na jihočeských hřbitovech, které jsou krásné a udržované,“ dodal hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba.

Při slavnostním otevření hřbitov vysvětil českokrumlovský prelát Václav Pícha.

Zrekonstruovaný hřbitov v Českém Krumlově byl slavnostně otevřen a vysvěcen, zdroj: Tomáš Kasal (1/6)Zrekonstruovaný hřbitov v Českém Krumlově byl slavnostně otevřen a vysvěcen, zdroj: Tomáš Kasal (2/6)Zrekonstruovaný hřbitov v Českém Krumlově byl slavnostně otevřen a vysvěcen, zdroj: Tomáš Kasal (3/6)Zrekonstruovaný hřbitov v Českém Krumlově byl slavnostně otevřen a vysvěcen, zdroj: Tomáš Kasal (4/6)Zrekonstruovaný hřbitov v Českém Krumlově byl slavnostně otevřen a vysvěcen, zdroj: Tomáš Kasal (5/6)Zrekonstruovaný hřbitov v Českém Krumlově byl slavnostně otevřen a vysvěcen, zdroj: Tomáš Kasal (6/6)

Více ve fotogalerii →

Štítky

slavnostní otevření hřbitova zrekonstruovaný hřbitov
Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: