Medvědí příkop – medvědárium - na předělu mezi I. a II. zámeckým nádvořím byl užíván již od 17. století. Dnes přemostěný hradní příkop je rozdělena na tři části – velký přírodní výběh, malý odstavný výběh (izolace, karanténa) a prostory pod mostem se zimovištěm, klecemi a přechody mezi výběhy. V navazující sklepích jsou pak přípravny, sklady a zázemí. Vstupy a přechodové části jsou vybaveny robustními posuvnými nebo křídlovými mřížemi, přístupové chodby mají několik bezpečnostních dveří a mříží. Posuvné dveře do výběhů jsou ovládány táhly z bezpečného prostoru mimo dosah medvědů.
Medvědí příkop – medvědárium – provozuje Správa hradu a zámku Český Krumlov, která je řízena Národním památkovým ústavem, Územní památkovou správou České Budějovice. Zřizovatelem Národního památkového ústavu je Ministerstvo kultury ČR. Provoz medvědária je finančně a personálně zajištěn v ročním rozpočtu správy zámku, každý rok se financují práce na větší stavební opravy nebo úpravy terénu medvědária.
Po odborné chovatelské stránce je smluvně zajištěn zkušený ošetřovatel medvědů s příslušným certifikátem ošetřovatele dravé zvěře. Veterinární dozor je pod dohledem Krajské veterinární správy v Českých Budějovicích. Metodickou spolupráci a odborné kontroly stavu medvědária a medvědů zajišťuje ZOO Plzeň.
Medvědí příkop byl opakovaně stavebně upraven a rozšiřován. V novodobé historii je to úprava v roce 1938 v roce 1999. Při poslední úpravě medvědária podle výtvarného a architektonického návrhu pracovníka pražské zoologické zahrady PhDr. Stanislava Špouly (ZOO Praha) byly uplatněny soudobé zkušenosti s projektováním medvědích výběhů a především do velkého výběhu byl vložen výrazný přírodní charakter.
Smyslem a základním principem chovu medvědů bylo poskytnout zvířatům vhodné prostředí pro důstojný a aktivní život. Proto jsou zde zakomponovány prvky vytvářející přívětivé a přirozené přírodní prostředí probouzející zvědavost a aktivitu zvířat:
- Medvědárium je situováno v původním hradním příkopu mezi I. a II. nádvořím, je cca 6 m pod úrovní terénu, odděleno pohledově a akusticky od městského života, provozu zámku a návštěvníků. Obvodovou hranici medvědária tvoří mohutné bastionové zdi, vyvýšené zdi, kamenné tarasy, parapetní zdi mostu, bezpečnostní mříže, zelená stěna starých stromů, záhony květin. Prostředí poskytuje klid, stín, vodu a stromy v okolí a keře na skalách poskytují zeleň.
- Medvědárium je rozděleno na tři části – odstavný výběh, velký výběh a zimoviště – kotce a sklady pod mostem a ve sklepích.
- Odstavný výběh cca 200 m2 s malým čtvercovým bazénkem je původní strohý betonový prostor, doplněný kamennými bloky, ležícími kmeny stromů, svislou zelenou stěnou a tekoucí vodou. Pohledově je tak strohý technický charakter zušlechtěn kameny, položenými stromy, malým bazénem a zelení. Malý výběh je odstavným výběhem, karanténou nebo izolací v případě potíží či problémů s medvědy.
- Velký výběh cca 800 m2 byl upraven do přírodního charakteru a pro aktivní život medvědů se zde nachází:
- skupina kamenných bloků s různou výškou - pro změnu stereotypu chůze, pro výlez, pro vyvýšenou pozici zvířete
- položené mohutné kmeny stromů s větvemi – na značkování, drbání kožichu, prolézání, relaxaci na kmenech
- přírodní jezírko s vodopádem lemované velkými balvany – na koupání, vodní hrátky, čištění kožichu, vyhřívání na slunci
- skála prorostlá zelení – na šplhání, vztyčování se, hledání potravy v puklinách
- hliněný travnatý val – na hrabání děr, nor, hledání a objevování ukrytých zajímavostí
- travnaté plochy na spásání trávy, pobíhání,
Pohyb se podporuje schováním pamlsků v prostoru medvědária, značkováním větví a dutin medem, ovocným sirupem, dodáním mladých větví, stromků, šťavnaté trávy, ovoce, sezónní zeleniny. Do prostoru se dávají hračky přírodního charakteru –
koule, špalky, kameny, mladé stromky, které se obměňují.
Pro návštěvníky zámku je medvědí příkop pohledově přístupný z obvodových zdí a z mostu nad příkopem. Robustní kované bezpečnostní mříže tradičního vzoru jsou na všech obvodových parapetních zdí a zajišťují bezpečnost návštěvníků i chovaných zvířat.
Provoz medvědária je hrazen z rozpočtu Správy zámku Český Krumlov, která jako státní příspěvková organizace spadá pod správu Národního památkového úřadu v Praze. V ročním rozpočtu na provoz medvědária jsou zahrnuty náklady na stravu
medvědů, plat ošetřovatele, pravidelnou veterinární kontrolu a podle potřeby náklady na stavební úpravu či nákup vybavení.
Výraznou především materiálovou pomocí je sponzorství příznivců a kmotrů krumlovských medvědů, kteří zajišťují přísun velkého množství ovoce, zeleniny, medu, vitamínů atp.
V roce 2018 byly v prostoru hradním příkopu realizovány stavební, technické a krajinářské úpravy, které odstranily dílčí degradace, zlepšily celkový stav z hlediska bezpečnosti provozu, hygieny a přívětivého přírodního charakteru vnitřních i vnějších prostor medvědária.
Každý rok, při podzimních stavebních a údržbových prací je věnována velká pozornost medvědáriu. Prověřují se stavební a bezpečnostní prvky, opravují se inženýrské sítě, formuje se přírodní terén a medvědárium se doplňuje o nové vybavení.
Na snímcích: Situace areálu zámku | Medvědí příkop, situace | Malý, odstavný výběh | Velký přírodní výběh