Krumlov spustil aplikaci pro parkování ParkSimply

17. 4. 2024

Krumlov spustil aplikaci pro parkování ParkSimply

Začátkem dubna zahájil Český Krumlov novou éru moderního parkování. Světlo světa spatřila parkovací aplikace, po které volali nejen občané, ale také návštěvníci města. Městská společnost Českokrumlovský rozvojový fond (ČKRF), která provozuje parkoviště, nedávno zavedla možnost platit parkování platební kartou. Dalším důležitým krokem je právě parkovací aplikace ParkSimply, kterou si každý může bezplatně stáhnout do svého chytrého telefonu. Platná je pro parkoviště, kde se nyní parkuje bez závor, a parkovné je nutné uhradit právě u platebního automatu.

Forma platby z mobilní aplikace je pro Český Krumlov a jeho občany nová, ale řada lidí ji zná třeba z Českých Budějovic, kde je již v provozu delší dobu. To znamená, že pokud ji uživatelé již měli ve svém telefonu nainstalovanou, není potřeba dělat vůbec nic a od začátku dubna se jim v podkladech aplikace automaticky rozšířilo parkování o novou lokaci – Český Krumlov.

„Aplikace umožňuje zaplatit parkování odkudkoliv a pro kohokoliv, takže uživatel může zaplatit „na dálku“ parkování i pro svého kamaráda, rodiče, obchodního partnera atp. Představte si třeba situaci, že můžete někomu zaplatit parkování z pohodlí mobilního telefonu, když již třeba sedíte na obědě nebo v kavárně v centru města. A samozřejmě, následně můžete pohodlně prodloužit parkování na dálku bez toho, že byste museli odbíhat k automatu parkování prodloužit,“ vysvětluje výhody aplikace Jan Sommer, jednatel ČKRF.

Mnoho uživatelů tento způsob parkování dobře zná z jiných tuzemských i zahraničních lokalit, kde je takový nástroj už řadu let naprostým standardem. „V Českém Krumlově doháníme čas a daří se nám to. S aplikací má uživatel aktuální přehled o délce parkování a po ukončení parkování si může stáhnout daňový doklad do svého účetnictví nebo například pro zaměstnavatele. Parkovací systém také do budoucna počítá s bonusy pro krumlovské občany, v návaznosti třeba na připravovanou Kartu Krumlováka,“ říká Jan Sommer.

Aplikace ParkSimply funguje pro platformy IOS a Android, jsou tedy dostupné v App Store i Google Play. Po registraci je možné uložit si libovolný počet vozidel dle jejich registračních značek. Uživatel si také může vybrat z pěti platebních metod: m-platba (Vodafone, O2), SMS, Google Pay, platební kartou nebo tankovací kartou Axigon. Po instalaci a základním nastavení v mapovém podkladu následně vidí tři typy parkovacích karet: R = Rezident, A = Abonent, Z = Zaměstnanec. Zóny placeného stání jsou pak rozlišeny barevně. Modrá zóna je určena pro držitele parkovacích karet. Zelená zóna je určena pro držitele parkovacích karet a pro veřejnost pomocí parkovacího automatu. Žlutá zóna je určena pro parkování veřejnosti pomocí parkovacího automatu.

„V nejbližší době budeme usilovně ladit všechny parametry tohoto revolučního nástroje a uvědomujeme si, že jedná o nový produkt a novou technologii, která nemá v našem městě zatím obdoby. Je tedy možné, že bude ještě docházet k ladění systému, drobným nesrovnalostem a případným snad jen minimálním výpadkům. Přínosné budou samozřejmě poznatky a připomínky všech, kteří budou novou službu používat,“ dodává jednatel.

Zóny placeného stání jsou primárně určené pro krumlovské občany, případně občany z blízkého okolí a mají sloužit ke krátkodobému parkování. Zóny mají primárně regulační charakter (nikoliv výnosový) a v tomto duchu jsou koncipovány i ceníky, se kterými bude vedení společnosti dále pracovat na bázi hlavní a vedlejší sezóny (dynamické ceníky).

Aktuální informace o zónách placeného stání je k dispozici →

Ceník parkování v rámci parkovacích automatů je k dispozici →

Štítky

parkování Český Krumlov parkovací aplikace ParkSimply
Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: