Úspěch juniorských hokejistek na MS

Redakce  /  25. 1. 2024

Úspěch juniorských hokejistek na MS

14. ledna 2024 vybojovaly české juniorky do 18 let na mistrovství světa ve Švýcarsku historicky první stříbrné medaile, když ve finálovém utkání podlehly favorizovaným Spojeným státům americkým. Ve stříbrném týmu byly hned dvě odchovankyně českokrumlovského hokeje, a to Sára Valerie Ševčíková coby brankářská dvojka finálového utkání a Anežka Čábelová hrající v centru první útočné řady.

Pro český ženský a mládežnický hokej je to vzhledem k nevelké rozšířenosti a podpoře ženského hokeje v České republice historický úspěch. Tato situace se v posledních letech, i díky narůstajícím úspěchům seniorského týmu žen ČR na mezinárodním poli, pomalu mění, zdaleka však nedosahuje takové podpory jako na americkém kontinentu nebo alespoň jako ve Švédsku či Finsku. 

To, že se české dívky dostaly v juniorském hokeji až tak daleko, je také pravděpodobně dáno i tím, že na rozdíl od Spojených států, kde je několikanásobně širší hráčská základna a dívky se již od raného věku soustřeďují do speciálních center dívčího hokeje, u nás téměř až do kategorie juniorů hrají dívky ve smíšených týmech s chlapci. Tato zkušenost je jim samozřejmě na jedné straně výhodou, na druhé straně, to, že u nás neexistuje dívčí (min. juniorská) soutěž pro dívky, nedovoluje rozšiřovat členskou základnu. Naše hráčky tak v juniorském věku, pokud se chtějí zlepšovat, často hledají uplatnění v zahraničí. To je však pro jejich rodiny velmi nákladné, i když je to spojováno například se studiem na univerzitách třeba v Americe nebo ve Švédsku. Dívky díky tomu také ale získávají určitou devizu do svého budoucího života. 

I Sára s Anežkou zkoušejí svůj nynější hokejový růst posunout v zámoří. Sára je již druhým rokem v týmu Stansead College Varsity Girls v Kanadě a Anežka je od září loňského roku součástí týmu Rink Academy Kelowna také v Kanadě. Obě hráčky začínaly s hokejem v HC Slavoj Český Krumlov, Anežka až do letošní sezóny hrála za tým dorostu a poslední rok i za ženský tým v Příbrami. Na trénování Sáry se několik let v Českém Krumlově podílel i její táta Zbyněk. 

V minulosti se už jedna hráčka z Českého Krumlova do reprezentace podívala, a to Eva Štumbaurová. Je tedy vidět, že zájem o hokej je mezi dívkami v Českém Krumlově trvalý, zároveň tím také přinášejí osobní a týmové úspěchy. Doufáme, že nejen v Českém Krumlově přibudou další následovnice našich dívek a že se jejich podmínky budou stále zlepšovat a úspěchy množit. Našim současným reprezentantkám přejeme hodně takovýchto úspěchů a hlavně radosti, jak jejich osobní z hokeje, tak té, kterou přinášejí svým blízkým, kamarádům a fanouškům. Také jim velmi děkujeme za reprezentaci nejen České republiky, ale i našeho klubu a města.

Krumlovské odchovankyně s trofejí pro vicemistryně světa a stříbrnými medailemi, zdroj: HC Slavoj
Zleva: Sára Valerie Ševčíková a Anežka Čábelová

Autor: Karel Kašák, předseda a trenér klubu HC Slavoj Český Krumlov
Vyšlo v Novinách města 02/2024

Štítky

hokej junior MS světa HC Slavoj Sára Valerie Ševčíková Anežka Čábelová sport
Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: