Zimní údržba města – jsme schopni zajistit mimořádné přívaly sněhu?
Zimní údržbu zajišťuje město Český Krumlov prostřednictvím své dceřiné společnosti Služby města s.r.o., je jeho 100% vlastníkem. Část údržby na Plešivci, v Novém Spolí a v centru města zajišťuje firma Dunka. Služby města zajišťují kompletní zimní pohotovost včetně dispečinku.
Každým rokem vynaloží město od 4 do 6 milionů Kč z rozpočtu města na zimní údržbu, podle toho, jak tuhá zima je a jak často je potřeba vyjet do ulic. Zimní údržbu zajišťuje fyzicky 13 pracovníků SMČK (přímo v terénu) a 6 pracovníků firmy Dunka. Celkově disponujeme dvěma velkými vozy (sypači), dvěma stroji určenými na údržbu chodníků, třemi multikárami a jedním traktorem. Firma Dunka má k dispozici jeden traktor a jednu multikáru. Cena každého takového stroje se pohybuje okolo 3 milionů korun, větší posypové vozy stojí okolo 5 milionů korun. Obměna takových speciálních strojů je vzhledem k agresivním chemickým vlivům posypovým materiálů a prostředí, v jakém se stroje pohybují, nutná častěji.
Celkově město vlastní cca 40 km chodníků a 70 km komunikací! Na drtivé většině z nich zajišťuje zimní údržbu. Je tedy zcela jasné, jak je náročné udržet v zimních měsících takový objem komunikací v ideálním stavu při počtu dostupné techniky, pracovníků a financí. Některé části města je nutné udržovat ručně, což zvyšuje časovou náročnost úklidu.
Pokud bychom chtěli zajistit 100% údržbu i při rozmarech počasí, které jsme zažili začátkem prosince, museli bychom vynaložit minimálně dvojnásobek financí na zimní údržbu. A to i v případě, že je zrovna přívětivé počasí, protože více techniky a více pracovníků by bylo nutné zajistit na celou zimní sezonu.
Jako příklad problému s efektivním vynaložením prostředků bych uvedl zimní údržbu v lednu a únoru 2023, kdy byla technika v ulicích pouhých 9 dní! To znamená, že celkový počet dní v zimě, kdy se komunikace udržují, je tak nízký, že není výhodné zvyšovat kapacity v pohotovosti a na jejich údržbu kvůli občasnému extrémnímu počasí, které nás nyní postihlo. To ale neznamená rezignovat na co nejlepší využití všech dostupných prostředků, které máme.
Ještě bych rád uvedl pro představu výše nákladů, které jsme vynaložili o víkendu 2.–3. 12. 2023 a 3 následujících dnech, kdy napadlo minimálně 40 cm sněhu. Náklady jen na použitý posypový materiál (zhruba 180 tun), najaté externí firmy zajišťující odvoz a úklid sněhu z centra a sídlišť a mzdové náklady pracovníků přesáhly 1 milion korun, jen za těchto několik dní!
Věřte nám, že společně se všemi pracovníky děláme maximum pro zajištění bezpečnosti na komunikacích, ale zároveň chceme finanční prostředky města využít hospodárně a vhodně. Jelikož jsme z rozpočtu města zdvojnásobili prostředky na opravy komunikací a chodníků ve městě, odrazí se to i v jejich lepším stavu a snadnější údržbě. Chceme připravit tzv. krizový plán, do kterého bychom promítli prioritní části města (např. domovy pro seniory, zdravotnická zařízení, školky a školy, sociální zařízení ...). Ty by byly upřednostněné v údržbě proti ostatním částem města při extrémních výkyvech počasí, abychom zajistili dostupnost těchto služeb a zařízení.
Zároveň děkujeme všem občanům, kteří se zapojili do odklízení přívalu sněhu ve svém okolí a pomohli nám celou kalamitní situaci zvládnout.
Autor: Zbyněk Toman
Vyšlo v Novinách města 01/2024