Českokrumlovský rozvojový fond pracuje, přináší řadu novinek

Jan Sommer  /  1. 1. 2024

Českokrumlovský rozvojový fond pracuje, přináší řadu novinek

Parking – modernizace městských parkovišť

Českokrumlovský rozvojový fond (ČKRF) provozuje a spravuje v našem městě parkovací systém a nabízí tři druhy parkování. Pro zájezdové autobusy má k dispozici samostatný systém, který je spojen s městskou vyhláškou. Autobusy prostě musí parkovat pouze na vyhrazených místech („bus stopech“) tak, aby byla tato (turistická) autobusová doprava dobře sledovatelná a město mělo z přílivu turistů odpovídající příjem. Další podstatnou věcí je, že tento systém zamezil zastavení autobusů pro vyložení a naložení turistů všude možně, což mnohdy přinášelo složité dopravní situace. Pozitivní zprávou je, že „bus stopy“ přinesly v uplynulé části letošního roku zvýšené příjmy do městského rozpočtu. 

Osobních automobilů se týká větší porce nástrojů, které v současnosti používáme a budeme je dál rozvíjet. Základem jsou parkoviště se závorami a dále zóny placeného stání s automaty. Od září je ve městě nově instalováno šest parkovacích automatů od společnosti WSA, které umožňují bezhotovostní platbu, ale samozřejmě se zachováním možnosti platit hotově mincemi. Jedná se o inovaci, po které občané volali a která je běžnou
součástí parkovacích systémů všude po světě. Pořízení jednoho automatu vyšlo na 200 tisíc korun a můžete je používat u hotelu Gold v Linecké ulici, na Špičáku u kina Luna, v Kaplické ulici, u zimního stadionu a dva automaty jsou na parkovišti P4 u zámecké jízdárny a zámecké zahrady. Parkovací automaty mají primárně regulační charakter, nikoliv výnosový, proto je vidět na cenících, že krátkodobé parkování do devadesáti minut je levné a až po překročení této časové hranice parkovné roste. Na druhé straně například parkoviště u zimního stadionu umožňuje parkování přes noc naprosto zdarma. 

Pro aktuální stav parkovišť jsme vytvořili aplikaci, kterou najdete na webu Českokrumlovského rozvojového fondu. Přestože již můžete zaplatit parkování platební kartou, postaru prozatím funguje „lístečkový“ systém, kdy je nutné mít platný parkovací lístek viditelně umístěný za oknem. Tento režim je dočasný, pracujeme na dalším rozvoji systému tak, abychom dohnali ostatní města v zaevidování SPZ do systému a ušetřili si práci a ostatně i životní prostředí tiskem parkovacích lístků. V současnosti pracujeme na propojení databází parkovacích automatů s databází dohledového systému městské policie. Jednáme s dodavateli parkovacích aplikací, které znáte již několik let například z Českých Budějovic, Prahy a dalších větších měst, které umožní platbu parkování na dálku a zejména také prodloužení parkovací doby v případě, že se zdržíte ve městě nebo třeba na poliklinice u lékaře. Tento systém by měl být spuštěn v pilotním provozu od 1. ledna 2024. 

Hlavním cílem je, aby krumlovští občané parkovali levně, efektivně a vždy našli místo tam, kde potřebují, ale zároveň, aby stejný systém fungoval přehledně a pohodlně pro všechny návštěvníky Českého Krumlova. 

V intenzívním řešení jsou také další nástroje pro parkování. Léta se diskutuje o zábranovém systému vjezdů do pěších zón, kde se hledaly zatím jen potíže. My bychom rádi tento systém konečně dotáhli do konce. Chceme také obnovit dynamický naváděcí systém, který výrazně pomůže přetížené dopravě, a také pracujeme na rezervačním systému závorových parkovišť podobně, jak to funguje v případě „bus stopů“. S tím vším souvisí inovace technologií, tedy kamerových systémů a vedení metalických a optických kabelů.

Stavební část – opravy domů a bytů

ČKRF spravuje významný nemovitý majetek v centru našeho města. Jak ukázala šetření při převzetí správy ČKRF novým vedením města, v některých objektech nebyly prováděny žádné práce třeba i 30 let, což je zarážející. Aktuálně zahajujeme opravu jihozápadní části fasády domu v ulici Latrán č. p. 16, vysoutěžen je již také dodavatel projektové dokumentace pro stavební úpravy objektu na Latránu 76, ve kterém vzniknou nové bytové jednotky, stejně jako v dalším domě v ulici Latrán 20. Právě poslední zmíněný dům je takovou naší místní „Potěmkinovou vesnicí“. Zatímco se dům navenek tváří krásně opraveně, vnitřní prostory nebyly desítky let ani opraveny, a tedy ani užívány. Zarážející je projekční nepřipravenost nutných oprav a rekonstrukcí mnoha objektů. Provedenými rekonstrukcemi navýšíme kapacitu bytového fondu města (v rámci ČKRF) o pět až šest bytů, které budou nabídnuty k pronájmu. Městský majetek musí fungovat a prosperovat a je naší povinností se o něj starat s péčí řádného hospodáře.

Museum Fotoateliér Seidel

Ateliér Seidel považujeme za rodinné stříbro Českého Krumlova a rozhodně stojíme za zachováním stávajícího provozu a služeb. Věnujeme se zároveň plánům dalšího rozvoje. Manažersky však chceme přikročit k optimalizacím provozu ateliéru, který je nákladný. Pečlivě vyhodnocujeme personální náročnost, celkové provozní náklady a možnosti dotační podpory tak, aby byl projekt udržitelný do budoucna. Zakoupili jsme novou potřebnou moderní techniku – tiskárny fotografií, monitory i fotoaparáty pro to, aby standardy odpovídaly současné době a nabídka byla stále atraktivní pro návštěvníky, kteří očekávají nejkvalitnější produkty. Pokračujeme také v dalším stupni digitalizace Seidelova díla. Skenování původního materiálu je podpořeno dotačním přeshraničním programem Interreg. A tým pracovníků ateliéru chystá novinku, na kterou se již těšíme – knihu s tématem Kleť.

Autor: Jan Novák, Jiří Čtvrtník, Robin Schinko, Jan Sommer, jednatelé společnosti ČKRF
Vyšlo v Novinách města 10/2023

Štítky

parking Museum Fotoateliér Seidel opravy domů a bytů ČKRF Českokrumlovský rozvojový fond
Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: