Exkurze studentů v Domově pro seniory Kaplice

Redakce  /  15. 4. 2024

Exkurze studentů v Domově pro seniory Kaplice

Studentské praxe a exkurze jsou nedílnou součástí života v Domově pro seniory Kaplice. Domov je v rámci smlouvy se Zdravotně sociální fakultou a Teologickou fakultou Jihočeské univerzity klinickým pracovištěm pro působení studentů. Možnost vykonávat studentskou praxi v Domově pro seniory Kaplice a v Chráněném bydlení Kaplice je otevřená i pro studenty jiných vysokých a středních škol.

Exkurze studentů jsou krátkým náhledem do života domova a jeho obyvatel a většinou předcházejí následným vícedenním praxím, k nimž se studenti rozhodnou po absolvování exkurze.

Jeden z takových náhledů proběhl v pátek 5. dubna, kdy se k nám přijeli podívat studenti třetího ročníku bakalářského studia Teologické fakulty Jihočeské univerzity, kteří si vybrali předmět sociální práce se seniory - tentokrát to byla skupina složená ze studentů denního i dálkového studia včetně dvou stážistek z daleké Zambie.

Námětem exkurze bylo seznámení studentů s koncepcí Biografické péče, která byla v domově certifikována v roce 2022. Studenti byli v průběhu exkurze nejprve obeznámeni se základními informacemi o domově i za pomoci krátkých videí, které byly o domově natočeny. Následovalo představení ucelené koncepční činnosti domova a ukázky přenosu biografické péče do praxe, kdy studenti měli možnost aktivně nahlédnout do práce pečovatelky se životním příběhem klientky, kdy klientka vzpomínala na své dětství, a také do reminiscenční terapie – studenti společně se klienty poznávali předměty denního života z dřívějších dob (jako např. valcha, dýmka nebo růženec), a snažili se rozpoznat, k čemu předměty sloužily.

Zápis studentů do kroniky domova svědčí o tom, že exkurze splnila svůj účel a studenti si odnesli poznatek, že v Domově pro seniory Kaplice probíhá smysluplná a cílená práce, která baví zaměstnance i klienty.

Domov pro seniory v Kaplici, zdroj: oKS

Autor: Ivana Sládková, Domov pro seniory Kaplice

Štítky

exkurze Domov pro seniory Kaplice
Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: