Kolik nás opravdu stojí provoz českokrumlovských klášterů?

Dalibor Uhlíř  /  24. 1. 2024

Kolik nás opravdu stojí provoz českokrumlovských klášterů?

Každoročním tématem rozpočtu města je zohlednění provozních potřeb městských institucí a společností.

Zvykli jsme si na to, že například kulturní zařízení je třeba dotovat a že prostě stojí více, než sama vydělají. Bez jakýchkoliv přijatých opatření by byl v letošním roce pro Kláštery na jejich provoz a údržbu potřebný příspěvek ve výši cca 16,7 mil. Kč (vlastní provoz stojí cca 14,4 mil. Kč + pravidelný příspěvek na údržbu 2,3 mil. Kč). Při procesu schvalování rozpočtu na konci minulého roku však vedení města odmítlo tak vysoký příspěvek Klášterům poskytnout. Přijalo nového ředitele a rozpočet byl zastupitelstvem zkrácen o 3,3 mil. Kč na celkových 13,4 mil. Kč vlastní provoz cca 12,2 mil. Kč + pravidelný příspěvek na údržbu 1,2 mil. Kč). 

Loňský rok skončí opět nemalou ztrátou v hospodaření, neboť je zřejmé, že se oproti plánovanému rozpočtu nepodařilo naplnit příjmy ze vstupného přibližně o 1,25 mil. Kč mil Kč a stejně tak očekávaný propad příjmů na očekávaných darech od sponzorů může být o dalších cca 350 tis. Kč. 

Mezi lety 2022 a 2023 došlo k propadu návštěvnosti o 3 728 návštěvníků, což představuje bilanci mínus 15,7 %, když v roce 2022 Kláštery navštívilo 23 680 návštěvníků a v roce 2023 již jen 19 952. 

Trend v ostatních kulturních a turistických zařízeních je přesně opačný, nárůst návštěvnosti jak zámku, Fotoateliéru Seidel, ale i dalších. Sestavování rozpočtu na tento rok tak nebylo pro nového ředitele rozhodně nic záviděníhodného. Nakonec byl tento rozpočet výrazným způsobem vedením města zkrácen a zastupitelstvem města schválen. Nový ředitel se tak již zhostil svého úkolu a začíná postupně zavádět úpravy činnosti organizace v tomto duchu. 

Pro ilustraci uvádíme provozní příspěvky města na rok 2024 pro některé subjekty: Městská knihovna 9,3 mil. Kč, PRO-SPORT ČK 23,8 mil. Kč, Městské divadlo 8,7 mil. Kč, Kláštery 12,2 mil. Kč. 

Kláštery – nechtěné dítě, nebo příležitost? V dlouhodobém horizontu asi nebudou stačit jen potřebné manažerské změny a úpravy, ale na stole budou i odvážnější řešení.

Autor: Dalibor Uhlíř
Vyšlo v Novinách města 02/2024

Štítky

kláštery provoz rozpočet místostarosta Dalibor Uhlíř
Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: