Na úřad s občankou v mobilu

Redakce  /  27. 3. 2024

Na úřad s občankou v mobilu

V lednu byly spuštěny eDoklady – aplikace, která v zabezpečené formě obsahuje občanský průkaz. Poskytuje praktickou alternativu všem, kteří nechtějí myslet na to, že u sebe musí mít klasické plastové kartičky.

Od dubna se občankou v mobilu budete moci prokazovat také na Městském úřadu Český Krumlov, kde akceptaci eDokladů zavádíme o čtvrt roku dříve, než je zákonná povinnost. Když půjdete vyřizovat své záležitosti na živnostenský úřad, registr řidičů a vozidel nebo třeba na Odbor památkové péče, jednoduše na přepážce načtete zde zveřejněný QR kód pomocí své aplikace eDoklady a úředníkovi se zobrazí vaše údaje z občanského průkazu.

Pozor, pokud však na městský úřad půjdete vyřizovat například změnu trvalého bydliště nebo budete žádat o vydání nového občanského průkazu, bude potřeba nadále předložit také občanský průkaz fyzický.

Od 1. července budete aplikaci eDoklady moci použít také k prokázání totožnosti u soudu, při policejní kontrole, na finančním úřadu či na úřadu práce. V bance nebo na poště pak půjde digitální občanský průkaz použít až příští rok. Ještě nemáte aplikaci eDoklady, ale chtěli byste tuto moderní formu prokazování totožnosti vyzkoušet? Je to jednoduché. Aplikaci zdarma stáhnete do svého mobilního telefonu v Google Play i App Store, přihlásit se do ní je možné hned několika způsoby, například mobilním klíčem k eGovernmentu nebo pomocí bankovní identity.

Další praktické informace, třeba co dělat při ztrátě telefonu, kde byla aplikace nahraná, nebo naopak co dělat při ztrátě fyzického dokladu, naleznete na webu edoklady.gov.cz.

Štítky

eDoklady občanka v mobilu
Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: