Stop sečení srnčat

Redakce  /  15. 4. 2024

Stop sečení srnčat

Období od května do začátku července je čas, kdy srny svá mláďata tzv. kladou především do vysoké trávy na lukách, které se však v tomto období sekají k přípravě senáže. 

Srnče se instinktivně přikrčí k zemi – neutíká. Sekačky srnčata usmrtí nebo v horším případě smrtelně poraní… Dle hrubého odhadu jen v ČR zemře ročně následkem sečení na 60 000 srnčat. Díky myslivcům a dobrovolníkům, kteří s pomocí dronů a lidských rojnic kontrolují louky těsně před posekáním, se daří zabránit zbytečné smrti srnčat a jiné zvěře. 

  • Myslivci a lidé, kterým není lhostejný osud srnčat, přicházejí před plánovaným sečením trávy na louky, vytvářejí v rozestupech rojnice pročesávající travnatý porost, s cílem vyplašit pachem, hlukem, pohybem srnčata a zahnat je do bezpečí.
  • Čerstvě narozená mláďata také umisťují do košů a bedýnek na kraj luk, kde v bezpečí přečkají senoseč a jsou pak navrácena na louku k matce, která se pohybuje stále poblíž.
  • V lokalizaci srnčat pomáhají lidem drony, které jsou schopny v časných ranních hodinách dle teplotních rozdílů určit přesné místo ukrytého mláděte a navigovat potom lidskou pomoc.

Efektivní řešení vyžaduje pomoc techniky a lidí. Čím více lidí se najde k pomoci, tím delší a hustší rojnice se může vytvořit v kratším čase. Co by jeden člověk dělal celý den, může zvládnout skupina za mnohem kratší dobu...

Pomoci můžete i vy!

Chcete se zapojit jako dobrovolník? Registrujte se a nabídněte svou pomoc přes portál senoseč, nebo se připojte do lokální facebookové skupiny: Vyhánění srnčat - senoseč, Krumlovsko, Budějovicko a Kaplicko. 

Pomoci můžete nejen aktivně v terénu, ale také sdílením a šířením osvěty o této problematice.

Stop sečení srnčat, zdroj: oKS

Štítky

Stop sečení srnčat dobrovolnictví ochrana ohrožených živočišných druhů při sklizni a senoseči
Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: