Prohlédněte si proměnu stromečku

Martina Vachová  /  1. 12. 2023

Vánoční ozdoby, zdroj: Regionální muzeumDo 7. 1. 2024 bude ve výstavních sálech přízemí Regionálního muzea v Českém Krumlově probíhat výstava „Vánoční stromek v proměnách času“, která představuje rozsáhlou kolekci historických i současných vánočních ozdob.

Výstava se zaměřuje na historii tohoto nejoblíbenějšího symbolu Vánoc od jeho zdomácnění v českých a moravských rodinách na začátku 20. století, prakticky po současnost. Návštěvníci mohou obdivovat především vánoční ozdoby, kterými naši předci zdobili stromky v různých historických obdobích a zároveň tak sledovat vývoj vkusu, designu a tradici výroby vánočních ozdob u nás. Velká část výstavy je věnována korálkovým ozdobám, které v dnešní době zažívají renesanci. K vidění jsou unikátní ručně vyrobené perličkové ozdoby z Poniklé v Podkrkonoší, kde se tento produkt zhotovuje v původní podobě od roku 1902 až do dnešních dnů. Technologie výroby ponikelských ozdob z foukaných skleněných perliček byla v roce 2020 zapsána na Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. Část výstavy představují stromečky ozdobené dětmi z jednotlivých školních týmů. Na výstavě se podílí českokrumlovské mateřské i základní školy nebo Komunitní centrum Rovnost, kdy děti vytvořily vlastní originální ozdoby a dekorace. Zájemci z řad veřejnosti budou mít jedinečnou příležitost vyrobit si vlastní ozdoby z foukaných ponikelských perel na tradiční adventní dílně v sobotu 16. 12. 2023 od 13.00 hodin v sále Regionálního muzea v Českém Krumlově.

Autor: Martina Vachová, Regionální muzeum v Českém Krumlově
Vyšlo v Novinách města 12/2023.

Štítky

Vánoce Vánoční stromek Výstava Regionální muzeum
Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: