Švýcarská plátna v ateliéru Seidel

Zdena Mrázková, Petr Hudičák  /  1. 11. 2023

Švýcarská plátna v ateliéru Seidel

V Museu Fotoateliér Seidel je uložen soubor devíti originálních malovaných fotografických pozadí, která byla zakoupena Josefem Seidelem v roce 1904 či o něco později.

Byla vyrobena evropsky renomovaným malířským ateliérem Pfister & Meier se sídlem ve švýcarském městečku Richterswil v kantonu Zürich, který se věnoval především dekorativní malbě a výrobě divadelních kulis a rekvizit. Jimi zpodobněné motivy používal každý soudobý fotografický ateliér, avšak firma s počátkem 1. světové války zanikla.

Fotografická pozadí jsou malby provedené v odstínech šedi na velkých čtvercových plátnech o rozměrech 2,5 × 2,5m, která jsou napnuta na dřevěných rámech. Ve stodvacetiletých originálech se v muzejním fundusu zachovala původní plátna s těmito motivy:

 1. Krumlov se zámeckou věží,
 2. Zimní krajina,
 3. Interiér s oknem,
 4. Interiér s kamny,
 5. Zámecký park,
 6. Les s jezírkem,
 7. Krajina s břízou,
 8. Neutrální šedá a
 9. cestovní plátno Krajina se
  zahradním domkem.

Tato plátna byla zrestaurována v letech 2005–2008 a od té doby jsou ozdobou znovuoživeného Seidelova fotoateliéru. 

Originální plátna byla uskladněna tak, že se navinula na velké dřevěné válce, aby se nemačkala. Abychom originální malby, které jsou používány při fotografování v ateliéru, uchránili, usilujeme o to vytvořit k nejfrekventovaněji využívaným fotografickým pozadím i jejich malované kopie. Takto se již podařilo vyrobit téměř totožnou kopii plátna s motivem Krumlova se zámeckou věží, Krajiny se zahradním domkem a kopii Zimní krajiny. 

K letošnímu 15. výročí otevření musea byla vytvořena kopie původního švýcarského plátna s pohledem na kostel sv. Víta, školu v Linecké a dále proti proudu řeky Vltavy. Originál tohoto pozadí se v Seidelově domě bohužel nedochoval, jeho podoba je zvěčněná pouze na starých snímcích. Autor kopie musel tedy vycházet pouze ze zvětšenin původních fotografií a doplňovat chybějící dílky obrovského puzzle z celé řady různých záběrů. 

Plátna tohoto typu měla k dispozici i další města ve střední Evropě, přičemž se vlastně jednalo o jakousi skládanku – iluzivní architektura s motivem rokokové fontány s květinovou výzdobou a delfínem rámovala snímek konkrétního města – v našem případě fotografii Českého Krumlova. Sériová výroba malovaných pozadí později umožnila změnu podle aktuální poptávky, stačilo dodat snímek konkrétního města. Například katalog vídeňské firmy Wachtl (později s filiálkou v Praze) nabízel několik desítek malovaných pozadí. 

Kopie Krumlovského plátna s kostelem sv. Víta vynikla poprvé při letošním fotografování u příležitosti Svatováclavských slavností.

Autor: Zdena Mrázková, Petr Hudičák
Vyšlo v Novinách města 11/2023

Štítky

Museum Fotoateliér Seidel plátna focení
Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: