Zástupci Českého Krumlova reprezentovali na prvním Republikovém fóru parlamentů dětí a mládeže

Štěpánka Kučerová  /  1. 12. 2023

Dětský parlament, zdroj: Štěpánka Kučerová9.–11. listopadu proběhlo v Praze první setkání Republikového fóra parlamentů dětí a mládeže. Nechyběli zde ani zástupci nově vzniklého parlamentu z Českého Krumlova.

Jak již název napovídá, Republikové fórum parlamentů dětí a mládeže je novou platformou pro spolupráci, setkávání a podporu činnosti všech úrovní parlamentů mládeže na celostátní bázi. „Skrze Republikové fórum chceme vytvořit zastřešující platformu tak, aby parlamenty získaly stabilní podporu ve své činnosti a vznikl jednotný kanál, skrze který mají mladí lidé možnost být slyšet,“ říká koordinátor Republikového fóra PDM Pavel Linzer. Úvodní setkání se odehrálo na půdě Poslanecké sněmovny. „Chceme společně najít cestu, jak lépe reprezentovat mladé lidi v politickém rozhodování a zajistit, že celostátní i regionální politika bude aktivně řešit jejich problémy,“ uvítal zúčastněné Viktor Vojtko. Hlavními tématy diskuzí pak byly podpora činnosti parlamentů mládeže a duševní zdraví a wellbeing. „Byly to tři dny nabité diskusemi, workshopy, přednáškami a pracovními skupinami s odborníky, politiky, a hlavně zajímavými mladými lidmi z celé republiky. Program obsahoval i teambuilding a výměnu zkušeností,“ sdílely studentky střední školy Nella Blažková a Zuzana Boháčová, které na setkání zastupovaly Parlament dětí a mládeže Český Krumlov. Účastníci na akci získali nejen nové znalosti, ale osvojili si prostřednictvím metod neformálního neformálního vzdělávání též praktické dovednosti, které můžou dále využít ve svých aktivitách. Na závěr si společně vymezili okruh témat, kterým se chtějí věnovat v rámci budoucích Fór a zvolili si své mluvčí, kteří se stali hlavními nositeli a reprezentanty závěrů Fóra a partnery při přípravě jeho dalších setkání a aktivit. Zástupci parlamentů dětí a mládeže, které se rozhodly stát registrovanými členy Fóra, pak společně vytvořili tzv. Radu Fóra, která bude jeho poradním, koordinačním a informačním orgánem. „Mám upřímnou radost, že se náš nově zřízený Parlament dětí a mládeže Český Krumlov do této aktivity zapojil. Je i naším cílem dávat hlas mladým na lokální úrovni a zapojovat je do rozhodování o věcech veřejných, neboť i jich se dotýkají,“ vyjádřil svůj postoj starosta města Alexandr Nogrády.

Autor: Štěpánka Kučerová
Publikováno v Novinách města 12/2023.

Štítky

Dětský parlament Politika
Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: