Parlament dětí a mládeže poprvé zasedal a zvolil si předsedkyni

19. 12. 2023

Parlament dětí a mládeže poprvé zasedal a zvolil si předsedkyni

V závěru roku vznikl v Českém Krumlově Parlament dětí a mládeže Český Krumlov, jenž tvoří mladí lidé, kteří zde žijí nebo studují na základních a středních školách.

Žákovské parlamenty jsou dnes běžnou součástí škol, kde plní funkci prostředníka mezi žáky a vedením školy, zasazují se o zlepšování prostředí a vztahů ve školách. Na úrovni celoměstského působení však dětské parlamenty působí zatím ojediněle. V Jihočeském kraji je tak Český Krumlov se svou novou mládežnickou organizací průkopníkem.

Českokrumlovský parlament má 17 členů a poprvé zasedal na konci listopadu. Po složení slibu si členové v tajné volbě zvolili předsedkyni, kterou se stala 16letá studentka Střední uměleckoprůmyslové školy sv. Anežky České Nella Blažková: „Chtěla bych, aby byl vyslyšen hlas teenagerů, aby na naše nápady a myšlenky byl braný ohled při rozhodování o věcech veřejných.“

Její protikandidátka o předsednické křeslo, 14letá Eva Křenková ze Základní školy Plešivec, se stala místopředsedkyní parlamentu: „Roli parlamentu spatřuji především v prezentaci našich názorů a pohledů na věc lidem, kteří ve městě mají rozhodující slovo. Většina z nás si dobře uvědomuje, co se děje kolem nás, ve městě i celostátně a různým věcem rozumí, ale dosud jsme neměli hlas a parlament je k tomu skvělá příležitost.“

Na prvním zasedání členové také odhlasovali, že se zapojí do celorepublikového Fóra parlamentů dětí a mládeže a zapojí se do příprav akčního plánu v iniciativě Město přátelské k dětem (UNICEF).

Dva členové jsou spolu s koordinátorem a zástupcem města zapojeni do projektu EuropeGoesLocal – který je určen ke sdílení, propojování, síťování. Tým obdrží 20 tis. Kč na realizaci vybrané aktivity a mládežníci si tak budou moci v praxi sami vyzkoušet principy projektového managementu.

Parlament aktuálně pracuje na svých stanovách a jednacím řádu, logu a zřízení komunikačních kanálů. Svou první realizovanou akci má už dokonce za sebou, kdy se na konci listopadu připojil se ke stávce škol, a členové zorganizovali pochod městem.

„Chceme, aby parlament dětí a mládeže byl místem, které je přístupné všem mladým lidem bez rozdílu a umožňuje jim v přátelském a podporujícím prostředí ovlivňovat veřejné dění ve městě a rozvíjet se. Usilujeme společně o to, aby parlament získal stabilní podporu ve své činnosti a vznikl tak jednotný kanál, skrze který mají mladí lidé možnost být slyšet,“ říká starosta Alexandr Nogrády.

Štítky

Parlament dětí a mládeže poprvé zasedal a zvolil si předsedkyni
Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: