Hernu, Montessori dílny, coworking i místo pro besedy nabízí nový prostor pro rodiče s dětmi

Redakce  /  19. 12. 2023

Hernu, Montessori dílny, coworking i místo pro besedy nabízí nový prostor pro rodiče s dětmi

V Českém Krumlově nám chyběl prostor pro rodiny. Místo, kam si můžou přijít pohrát s dětmi, setkávat se s ostatními, dát si v hezkém prostředí kávu nebo čaj, kde můžou u stolu chvíli pracovat. Jsme dvě ženy, mámy a rozhodly jsme se, že takový prostor vytvoříme. Vše, co děláme, vede nějak ke zkvalitnění života českokrumlovských rodin.

Naším pilotním projektem je work&play, sdílený prostor pracujících maminek a dětí, pro které je k dispozici průvodkyně. Je určen hlavně pro ženy, které i když pečují o malé děti, pracují na svých projektech, mají částečný úvazek či se vzdělávají a vnímají, že jejich dítě ještě není připravené na péči cizí osoby. Chceme tímto podpořit rodiny, aby nemusely odkládat své děti příliš brzy do školek, protože potřebují pracovat.

Svobodný prostor Na Větvi je bezpečné a respektující místo, kam se maminky můžou přijít poradit, jak nosit a kojit děti. Od ledna budeme rozjíždět i podpůrnou skupinu. Pořádáme burzy nosícího vybavení a organizujeme setkávání kontaktních maminek.

Díky tomuto projektu jsme začali hledat vhodné místo a teď už ladíme interiérové detaily. Důležitá pro nás byla alespoň maličká kavárna, aby se rodiče u nás cítili dobře a mohli se na chvíli zastavit. Vytvořili jsme tam i Montessori hernu pro nejmenší a kreativní místo pro větší děti. Prostory v Ambitu jsou krásné, ale finanční udržitelnost je bez dotací náročná.

Respekt jeden k druhému a hlavně k dětem na většině míst bohužel stále chybí. U nás je to úplný základ. Vzděláváme se, učíme se od našich dětí, chceme měnit škodlivé stereotypy. Máme (zatím malou) knihovnu s respektující literaturou, od ledna plánujeme večerní setkávání na podporu respektujícího rodičovství.

Novou příležitost pro krumlovské rodiny od září přinesl Kmen – domškolácká skupina dětí na individuálním vzdělávání z Českokrumlovska a okolí. Domškolácké a komunitní školy se stávají běžnou praxí společně s tím, jak roste osvěta a informovanost z oblasti školství. Zatím je nás málo, vítáme další rodiny. Svoboda vzdělávání a respekt je pro nás určující.

Odpoledne mohou rodiče přijít i se staršími dětmi na nějaký kreativní workshop či smyslové hry a večer si například zahrát s dalšími deskovky nebo se zúčastnit různých besed, setkání či kruhů.

Co nám v Krumlově chybělo a s čím přicházíme? Aktivity, kde rodiny tráví čas dohromady. Aktivity, kde je pro děti k dispozici průvodkyně a rodič má čas pro sebe, možnost hlásit se pouze na vybrané akce a dny. Montessori kroužek, smyslové hry, domškola. Zakládáme českokrumlovskou buňku tvůrčích a podnikavých žen.

Těšíme se na všechny rodiny, které chtějí trávit čas s dětmi, vzdělávat se, hrát si, pracovat, bořit s námi stereotypy a respektovat se navzájem. Najdete nás v Ambitu, U Poráků 511.

Program a další info o nás naleznete na FB a na webu.

Svobodný prostor Na Větvi, zdroj: oKS

Autor: Kateřina Fikarová, Hana Schönbeková
Publikováno v Novinách města 01/2024

Štítky

herna coworking Na větvi rodiče děti
Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: