Po náročné rekonstrukci otevírá své brány Port 1560

Redakce  /  1. 1. 2024

Po náročné rekonstrukci otevírá své brány Port 1560

Nové kulturně společenské centrum Českého Krumlova najdete na místě bývalého pivovaru. Finančně nákladná rekonstrukce dala původním objektům Varny, Hvozdu a Paláce nového ducha a určení.

Tam, kde se dříve vařilo pivo, jsou interaktivní expozice mapující život, práci a sny obyvatel na přelomu 19. a 20. století. Nechybí galerie s výtvarnými dílnami a výstavami. Z původního objektu chladících štoků vzniklo unikátní návštěvnické centrum, které je vstupní branou celého areálu a kombinuje původní architekturu s moderní. Vše doplňuje rozsáhlá pivovarská zahrada, kde se konají nejzajímavější kulturní akce.

Od Anny z Rogendorfu po současnost

Soubor budov bývalého Schwarzenberského pivovaru má za sebou velmi zajímavou historii. Ve druhé polovině 16. století sloužil původní palác jako vdovské sídlo Anně z Rogendorfu. Její syn – poslední Rožmberk Petr Vok – tu nechal vybudovat zbrojnici, kterou ovšem Eggenberkové, kteří areál po Rožmbercích na popud Rudolfa II. převzali, zrušili a místo ní vybudovali pivovar. Po Rožmbercích přišli Schwarzenberkové a za jejich vlády město i pivovar vzkvétalo. Až do roku 1947, kdy přišlo znárodnění. Celý areál se vrátil do soukromých rukou v roce 1991, vystřídalo se zde postupně několik majitelů. Pivo se zde vařilo stále až do roku 2014, ale zbytek areálu postupně chátral. V roce 2015 areál získala do vlastnictví společnost Centrum Český Krumlov a.s., člen investiční skupiny Fortuno Group, a po výstavbě minipivovaru, který navázal na tradici vaření krumlovského piva, nyní zrekonstruovala areál, resp. jeho část, do současné podoby. Název Port 1560 odkazuje na to, že leží v blízkosti řeky a zároveň je branou do světa plného klidu, umění a smysluplně stráveného času a na fakt, že v roce 1560 bylo poprvé v předhradí Českého Krumlova uvařeno pivo.

Život. Umění. Práce. Sny

Je souhrnný název expozice, kterou ve čtyřech rekonstruovaných budovách mohou návštěvníci zhlédnout už od února. Interaktivní expozice představí technologii vaření piva na přelomu 19. a 20. století, snové světy i běžný život tehdejších měšťanů. Předseda představenstva společnosti Centrum Český Krumlov a.s., vlastníka areálu, Karel Vavroušek, k tomu říká: „Chceme návštěvníkům dopřát smysluplně strávený čas, který v nich zanechá velký dojem, ať už přijdou jen na odpoledne, nebo na celý den. Otevíráme obyvatelům i návštěvníkům města jeho významnou část, roky pro běžného člověka nepřístupnou. Kromě citlivě zrekonstruovaných historicky cenných objektů jsme připravili expozice, kde si návštěvníci budou mít možnosti na většinu exponátů „sáhnout“. Interaktivní model výstavy je pro nás důležitý, protože je to mnohem živější zážitek, než když máte exponát ve skleněné vitríně.“ Návštěvníci se mohou seznámit i s nejrůznějšími grafickými technikami – v Galerii budou probíhat výstavy prezentující členy legendárního Sdružení českých umělců grafiků Hollar a v grafické dílně se chystají i grafické workshopy pro veřejnost. „Každý, kdo přijde, se může na něco těšit. Milovníkům kultury, umění, technologie, architektury, ale i fantazie se u nás bude určitě líbit,” dodává Karel Vavroušek.

Port 1560 se otevírá v průběhu února 2024. Více informací o celém objektu a výstavách najdete na www.port1560.cz.

Po náročné rekonstrukci otevírá své brány Port 1560, zdroj: oKS (1/6)Po náročné rekonstrukci otevírá své brány Port 1560, zdroj: oKS (2/6)Po náročné rekonstrukci otevírá své brány Port 1560, zdroj: oKS (3/6)Po náročné rekonstrukci otevírá své brány Port 1560, zdroj: oKS (4/6)Po náročné rekonstrukci otevírá své brány Port 1560, zdroj: oKS (5/6)Po náročné rekonstrukci otevírá své brány Port 1560, zdroj: oKS (6/6)

Publikováno v Novinách města 01/2024.

Štítky

Port 1560 pivovar rekonstrukce expozice interaktivní expozice galerie výstava nové kulturně společenské centrum
Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: