Rej masek a další masopustní zvyky v Českém Krumlově

Redakce  /  6. 2. 2024

Rej masek a další masopustní zvyky v Českém Krumlově

Masopust je oblíbený svátek u dětí i dospělých. Žádné masopustní veselí se totiž neobejde bez hudby, tance, barevných masek a dobrého jídla. To vše si můžete v nadcházejících dnech užít také na Českokrumlovsku.

Masopust pro děti

Zábavný program je připraven zejména pro děti. Již ve středu 7. února můžete od 16.30 hodin zavítat do městské knihovny, kde mladší děti a jejich rodiče čeká odpoledne plné soutěží a tance. Přijďte v maskách!

Zabijačkové hody

O víkendu se můžete vypravit na zabijačku, která je tradičním gastronomickým lákadlem každé správné masopustní zábavy.

Kde jinde, než v Masné ulici by měly v sobotu 10. února proběhnout zabijačkové hody?! Přijďte ochutnat ovar, jelita, paštiky, prdelačku, koblížky, koláče, zelňáky a další dobroty, které pro vás připravují restaurace Masná 130 a Můstek Beer&Burger. Start akce je v 11.00 hodin. Budete svědky také speciální řeznické show. K tanci a poslechu zahraje Kapela, co nikdy nevystoupí.

Zabijačkové hody v sobotu proběhnou také v restauraci Barvírna, od 12.00 do 18.00 hod. zde okusíte tradiční ovarovou polévku, jitrnice, sulc, tlačenku a mnohé další zabijačkové pochutiny. Večer přijde na řadu další chod v podobě pečeného selete z grilu, o zábavu se postará kapela Hans Looper Trans.

Až do neděle 11. února si na zabijačkové pochoutky můžete zajít také do restaurace Krumlovský mlýn.

Folklórní koleda

A když už budete v neděli v centru města, nevynechejte po obědě masopustní koledu folklorního souboru Jitřenka. Ve 13.30 hodin zatančí oblíbenou růžičkovou koledu z regionu Doudlebska na dvoře Klášterů Český Krumlov.

Průvod masek

Masopustní úterý letos připadá na 13. února a již tradičně v tento den oživí ulice města průvod masek. V rámci průvodu proběhne koleda a hudební i dramatická vystoupení, která chystá ZUŠ ve spolupráci s českokrumlovskými hudebníky.

Masky v masopustním průvodu mají svůj význam a dlouhou historii. Nejhlouběji do minulosti zasahují masky zvířecí. Lidé přebírali nejen zvířecí podobu, ale i vlastnosti, například tradiční maska koně / kobyly značí sílu, medvěd symbolizuje plodnost a úrodu. V některých oblastech se traduje, že výškou svého skoku medvěd ovlivnil vzrůst obilí. Plodnost si zas ženy mohly zaručit tím, že si s medvědem zatančily.

V 16.00 hodin před kostelem sv. Víta požehná koledníkům českokrumlovský prelát Václav Pícha, poté si průvod dojde na náměstí Svornosti pro povolení koledy od starosty Alexandra Nográdyho. Z náměstí masky zamíří na Plešivecké náměstí, zpět ke kostelu svatého Víta se vrátí kolem šesté hodiny večerní.

masopust 2023, zdroj: Tomáš Perzl (1/5)masopust 2023, zdroj: Tomáš Perzl (2/5)masopust 2023, zdroj: Tomáš Perzl (3/5)masopust 2023, zdroj: Tomáš Perzl (4/5)masopust 2023, zdroj: Tomáš Perzl (5/5)

Za humny

Mimo město se můžete za masopustními zvyky vypravit třeba do Větřní. Na sobotu zde chystají masopust s průvodem, vepřové hody a maškarní tancovačku. Začíná se již dopoledne, sraz masek je u městského úřadu v 10.00 hodin. Od 15 hodin se děti mohou těšit na maškarní diskotéku v tělocviče základní a mateřské školy a pro dospělé je nachystána od 19.00 hodin v restauraci Slavie maškarní tancovačka. Rezervace míst je nutná. Vstupné činí 150 Kč a připravena je i bohatá tombola. K tanci i poslechu zahraje Jamaal Band ČK.

Štítky

masopust tanec zábava zabijačkové hody folklórní koleda průvod masek
Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: