ČKRF – O čem se doposud nepsalo

Milan Hodboď  /  8. 3. 2024

ČKRF – O čem se doposud nepsalo

Jako předseda dozorčí rady ČKRF bych rád reagoval na článek současného jednatele Jana Sommera (vyšel v tisku před Vánoci) a vystoupení dřívějšího jednatele Miroslava Reitingera (na lednovém zastupitelstvu města) s informacemi o rekonstrukci budov Latrán čp. 20 a 21.

Jan Sommer v článku upozornil na skutečnost, která jej překvapila, a to, že zmíněné nemovitosti jsou opraveny pouze zčásti, „potěmkinovským způsobem“. Je opraveno přízemí, které se využívá ke komerčním účelům, je opravena střecha a fasáda z ulice. Vnitřní prostory od prvního patra jsou zcela neopraveny, a tudíž je po celou dobu nelze využívat. Nový jednatel nad tím vyjádřil podivení, protože fond byl založen přesně proto, aby nemovitosti opravil a využíval je. Pozastavil se i nad tím, že po nástupu do funkce nebyl na tuto skutečnost upozorněn a stav vyplynul až po prohlídce objektu. 

Milan Hodboď, zdroj: oKS

Citace ze zakládající listiny ČKRF: „Cílem fondu je zajistit kvalitní opravu a rekonstrukci historicky cenných objektů při zachování jejich kulturně-historické hodnoty.“ 

Miroslav Reitinger se vyjádřil ve smyslu, že se rozhodlo, že by bylo neekonomické tyto prostory opravit, protože nájem z bytů by nedosáhl ekonomicky  smysluplných výsledků. 

Jako předseda dozorčí rady společnosti jsem se i já po zjištění, že uvedené prostory nejsou opraveny, byl na situaci loni na jaře podívat. Stavařem jsem celý život a i mě stav překvapil. Abych byl objektivní, snažil jsem se projít stará usnesení valných hromad, kde by se rada města, která figuruje jako vlastník, usnesla o skutečnosti tyto nemovitosti neopravovat. Toto usnesení ani žádnou ekonomickou studii jsem nenašel, a tak nevím, kdo o „neopravě“ mohl rozhodnout. Toto rozhodnutí přísluší jen a pouze vlastníku nemovitosti (radě), nikoliv jednatelům. 

Jako majitel stavební firmy jsem rekonstruoval několik nemovitostí v historickém centru města a podivuji se, jak je možné, že všem jiným vlastníkům se opravy vyplatily, a to budovy museli ještě předtím odkoupit. Fond dostal objekty bezplatným převodem, opravuje je a podniká za „naše peníze“, a rekonstrukce se nevyplatí? 

Nejsem soudce, abych rozhodoval případný spor, nicméně ponechávám všem občanům města, aby si udělali sami svůj obrázek, jak se hospodařilo s „našimi penězi“. Pro doplnění – pojem „naše peníze“ používám proto, že stoprocentním majitelem společnosti ČKRF je město a město zcela patří občanům města. Zastupitelé a jednatelé nás pouze zastupují. Dále bych vás rád seznámil s dalšími poznatky týkajícími se fondu, o kterých se předtím nikdy nepsalo. Jedná se o nakládání s majetkem, který dostal fond bezúplatným převodem do správy s tím, aby ho řádně spravoval a rozvíjel, jak je patrno z názvu „rozvojový“. Jen pro představu, fond dostal 49 nemovitostí ve vnitřním městě a 19 milionů korun na účet. Do roku 2000 fond odprodal 23 nemovitostí včetně již těch zrekonstruovaných. Jako člověk, který pracoval celý život v byznysu, to nechápu a popravdě řečeno tomu ani nerozumím. Doufám, že nám to někdo z bývalého vedení fondu přijde na jednání zastupitelstva objasnit. Byli bychom rádi. 

V případě vašeho zájmu o dění ve fondu vás budeme postupně informovat o dalších věcech. Do jednoho článku nelze vše vměstnat. Možná vás bude zajímat, jak se a za kolik nemovitosti prodávaly?

Autor: Milan Hodboď, předseda dozorčí rady Českokrumlovského rozvojového fondu
Vyšlo v Novinách města 03/2024

Štítky

Českokrumlovský rozvojový fond - ČKRF Latrán čp. 20 a 21 reakce
Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: